Pojištění ošetřovného: Znáte nejčastější pro a proti?

Častá nemocnost dětí trápí spoustu rodičů školáků a malých předškoláků. Když dítě onemocní a nemáte hlídání, musíte zůstat doma. Pokles příjmu přitom může citelně nabourat váš rodinný rozpočet. Komerční pojištění ošetřovného pokles příjmu vyrovná, podmínky pro čerpání dávek jsou ale přísné.

 

Pojištění ošetřovného: Znáte nejčastější pro a proti?

Plnění nejdřív za 2-3 měsíce

Pojišťovny se chrání před účelovým uzavíráním smluv. Pokud uzavřete pojistku a za 14 dní zůstanete s nemocným dítětem doma, máte smůlu. Pojistné plnění můžete čerpat nejdříve za 2-3 měsíce od sjednání smlouvy. Výjimkou jsou pouze nečekané úrazy a zranění, u kterých pojišťovny čekací lhůty neuplatňují.

Výplata dávek až 365 dní

Nárok na výplatu dávky máte podle smluvních podmínek od 4. nebo 9. dne ošetřování dítěte. V některých smlouvách může být čerpání nastaveno dokonce až od 29. dne. Před sjednáním pojištění si dobře promyslete, jak chcete podmínky nastavit a podle toho pečlivě vyberte produkt. Budete potřebovat peníze hned od prvního dne, nebo chcete dávky čerpat až v případě dlouhodobější nemoci?

Při dlouhodobější nemoci vám komerční pojistka doslova vytrhne trn z paty. Pokud musíte zůstat doma více než 9 dní, máte u většiny pojišťoven nárok na zpětnou výplatu dávek za všechny dny domácího ošetřování. Podporu můžete čerpat podle pojistných podmínek 90 až 365 dní.

Stát vám přitom garantuje pouze 9denní finanční pomoc. Pokud nemáte komerční pojištění, po uplynutí této lhůty zůstanete bez prostředků.

Ochrana životního standardu OSVČ

Kromě výjimečných situací, jako je například pandemie nového koronaviru, nemají OSVČ nárok na čerpání ošetřovného od státu. Rodičům dětí, kteří podnikají nebo provozují živnost, pomáhá komerční pojištění překonat výpadek příjmů a udržet životní standard.

Velkou výhodou je také fakt, že s dítětem nemusí zůstat doma přímo rodič. Stačí, aby o dítě doma pečovala jiná pověřená osoba.

Pojištění dítěte se zajímavými nadstandardy

V posledních letech pojišťovny rozšířily nabídku svých produktů o pojištění dítěte. Z této pojistky získáte finanční injekci nejen v podobě ošetřovného. Dobře sjednané pojištění vyrovná také ztrátu budoucích příjmů dítěte, pokud mu zdravotní potíže či handicap znemožní plnohodnotné uplatnění na trhu práce. Hradit z něj můžete také nadstandardní péči a léčbu, zdravotní pomůcky, domácí rekonvalescenci a jiné nadstandardy.

Různé podmínky a ceny pojišťoven

Nastavit pojistku tak, aby pokryla všechna hlavní rizika a přitom nevytáhla z vaší peněženky zbytečně moc peněz, je pro laika oříšek. Ceny i podmínky plnění se napříč pojišťovnami výrazně liší.

Pozor si dejte především na délku vyplácení dávky a podmínky, které pro zahájení čerpání musíte splnit. Pokud chcete mít jistotu, že při výběru nešlápnete vedle, obraťte se na profesionála.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *