Investice v době koronavirové: Jak vydělat a neprohloupit?

Krize vyvolaná šířením koronaviru ovlivnila každého z nás a nevyhla se ani finančním trhům. Úrokové sazby na spořicích účtech klesly na minimum, akcie se propadly. Řada domácností má strach o své finance a bojí se investovat. Jaké jsou podle odborníků výhledy do budoucna? Jak můžete ochránit své úspory před inflací? Dá se na současné krizi vydělat?

 

Investice v době koronavirové: Jak vydělat a neprohloupit?

Příležitost, která se neopakuje

Propady trhů a světové krize mohou pro investory znamenat výhru v loterii. Když se hodnota akcií propadne na historické minimum, můžete levně nakoupit a až se trhy vzpamatují, výhodně prodat. Nic ovšem není bez rizika. Ani nejzkušenější investoři nemají jistotu, že dočasně nedojde k dalším propadům.

Jak poznat ten správný okamžik a nasednout na dobře rozjetý vlak? Tajemstvím úspěchu je pravidelné investování.

Tajemství správného načasování

Kolísání trhů je přirozené, nikdy s jistotou nemůžete odhadnout, jaký bude vývoj v příštích týdnech či měsících. Zkušení investoři proto investují pravidelně. Tím se rizika rozloží do delšího časového úseku a dočasný propad trhů je citelně nezasáhne. Naopak tyto krize berou jako „nákup v akci”.

Výhody pravidelného investování

Rozložení rizik není jedinou výhodou pravidelného investování. Nesporným benefitem je také složené úročení. Zatímco u jednoduchého úročení se úrok vypočítává pouze z původně investované částky, u složeného úročení se k investované částce připočítávají také úroky.

Na první pohled to může vypadat jako zanedbatelný rozdíl. Pokud ale investujete dlouhodobě, složené úročení vám může vydělat statisíce.

Halíře dělají talíře

Máte napjatý rodinný rozpočet a nemůžete si dovolit investovat větší částku? Nevadí. Měsíční vklad se může pohybovat v řádech stokorun. Je lepší začít investovat hned s menší částkou, než investici odkládat. Dokážeme vám to na příkladů dvou kamarádů – Davida a Ondřeje.

David pravidelně investuje 1 000 Kč měsíčně do akciové strategie s průměrným zhodnocením 6 % ročně. Ondřej nespoří a celou výplatu utratí. Za 10 let David proinvestoval 120 tisíc, ale jeho investice má díky složenému úročení hodnotu 164 tisíc.

Ondřej nemá nic, a proto začne také investovat. Odkládá pravidelně 1 000 Kč měsíčně po dobu 20 let, tedy 2x déle než David. Hodnota jeho investice činí 240 tisíc. David pravidelně investoval 10 let a potom své úspory nechal růst bez dalších vkladů.

Který kamarád bude mít po 30 letech na kontu více? Na první pohled se může zdát, že Ondřej, který pravidelně investoval 20 let a vynaložil 2x více peněz. Ve skutečnosti bude mít za 30 let David 435 tis. Kč, to je o 195 tis. Kč více než Ondřej. Jak je to možné? Kouzlo je právě ve složeném úročení.

TIP: Poraďte se se svým poradcem, jak najít volné finance v rodinném rozpočtu a nechat je vydělávat. Možností je celá spousta a nijak se nemusíte omezovat. Jednou z variant je prodloužení doby splácení vaší hypotéky a snížení splátek. Tím získáte volné finance, které vám budou v čase narůstat stejně jako Ondřejovi a Davidovi. Nakonec splatíte celou hypotéku a ještě vyděláte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *