Zvyšování inflace v roce 2022? Jak se k ní postavit?

Českou ekonomiku nadále brzdí pandemie a bohužel nejen ta. Začátkem roku jste se o tom mohli dostatečně přesvědčit poměrně vysokou hranicí inflace.

Výrazný růst inflace mnohé zaskočil

Ačkoliv máme silnější korunu v domácí inflaci, tak přesto každý si všiml nárůstu cen za zboží a samozřejmě stranou nezůstávají ani ceny energií a pohonných hmot. Inflace v letošním roce dosáhla neuvěřitelných výšek a bohužel ani Ministerstvo financí to ve své lednové predikaci nijak neusnadnilo.

Pojďme trochu nahlédnout do loňského roku, kdy se inflace pohybovala v průměru 3,8 %. V současné době a především v prvních měsících zaznamenáme inflaci až okolo 10 %, což je neskutečně velký skok. Jedná se o nejvyšší inflaci od roku 1998. Zlepšení se dočkáme postupně a snad již během léta začne růst cen zpomalovat. Příští rok by se měl vrátit opět do přijatelných procent. Nicméně pro rok 2022 se odhaduje průměrná inflace 8,5 %.

Alespoň malou útěchou může být skutečnost, že bude inflace kulminovat v letošním prvním pololetí a poté bude postupně zvolňovat. Snad se tato prognóza vyplní a problémy v globálních výrobních a dodavatelských řetězců se začnou postupně zmírňovat, čímž by skutečně mohly koncem roku prakticky zcela vymizet. Avšak stále je to pouhá prognóza.

Proti inflaci se nedá bojovat, přesto nás nemusí zničit

Je pravdou, že začátkem roku zaměstnavatelé navýšili mzdu. U některých profesí se tak platy navýšily až o 5 %, ale přirozeně někde bylo méně, ale i více. Záleží na firmách, které se v současné době opět snaží získat nové zaměstnance. Je to samozřejmě milé, avšak nedostačující. Každý by měl postupovat zodpovědně ke své finanční situaci a myslet i tak trochu na zadní vrátka. Bohužel někteří stále ještě nemají žádné našetřené úspory nebo finanční rezervu pro případné nečekané náklady.

Pocit, že není nikdy dostatek peněz, aby se z nich začalo odkládat stranou, je největší argumentací. Přesto nás pandemie mnohému naučila, že šetřit se dá i v menších položkách. Také mnozí se naučili zvážit své priority a začali šetřit i ve svých domácnostech. Především se dotýká spotřeby vody a energií.  Někteří začali například odkládat menší položku do investic. V tomto případě nejen, že šetří, ale i spoří. I tímto krokem se dá bojovat proti inflaci, jen je třeba si určit jisté priority, případně se obrátit na odborníky v této oblasti.

V případě pomoci se na nás neváhejte obrátit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *